“Luarasi: Shtëpia e përbashkët e dijes” – “Natë me Xhaxhiun” në News24

  Emisioni “Nate me Xhaxhiun” ne News24 21 korrik, 2017 http://www.luarasi-univ.edu.al/ “Luarasi”, kjo familje e madhe e dijes hap serish portat per vitin e ri akademik. Cilat jane pikat e forta te Luarasit dhe cfare e diferencon ate nga te tjeret? Ne emisionin “Nate me Xhaxhiun” ne News24, nje ekip pedagogesh dhe studentesh rrefyen “Luarasin” […]

Në një intervistë në “Vila24” – në News24

“Luarasi”, me ofertë të re akademike. Bursa për ekselentet, programe të reja studimi  

T’i besosh “Luarasit”, flasin pedagoget: Simbol i edukimit elitar

  Artikull në GAZETËN PANORAMA – 24.07.2017 http://www.panorama.com.al/ti-besosh-luarasit-flasin-pedagoget-simbol-i-edukimit-elitar/   Përveç figurës së konsoliduar prej vitesh, i pari universitet joshtetëror vjen çdo vit me risi akademike, duke i shtuar atributin e më të mirit në treg. Kjo e faktuar me të dhëna. Me mbi 1500 studentë të diplomuar, 80% e tyre janë të punësuar në sektorin […]

Studentja e Harvardit leksion të hapur me të rinjtë e “Luarasi”

Universiteti i Harvardit e ka përzgjedhur shqiptaren Teuta Turani midis studentëve më të mirë në botë. Por, përpara se të nisë studimet master në një prej universiteteve më të lakmuara, ekselentja shqiptare ka zgjedhur të ndajë eksperiencën e saj të aplikimit njëvjeçar me të rinjtë e “Luarasi” për t’u mësuar atyre se si t’i prezantojnë […]

Gazeta e studentëve risia e këtij viti në KU Luarasi!

Rektori Malaj: “Është sfida juaj, është sfida jonë që kjo gazetë të lind për të jetuar e suksesshme përgjithmonë.”   MEDITUM NEWSPAPER  Maj-Qershor 2017

Në një intervistë për News24 Albania Z. Malaj: Premtimet ekonomike të partive të parealizueshme dhe të paargumentuara

Në News24 duke diskutuar për programin ekonomik të partive politike dhe lidhur me pjesën teknike të qeverisë politike. I. Lidhur me programet ekonomike. 1. Partitë politike duhet të bëjnë publike në mediat e tyre sociale manifestin elektoral të miratuar në kongreset elektorale. Transparenca dhe llogaridhënia janë elementë kritikë të demokracisë funksionale në partitë politike për […]

Fundvit akademik, “Luarasi” mbledh asamblenë studentore

Nga salla e Parlamentit të Shqipërisë, Këshilli studentor i Kolegjit Universitar “Luarasi” mblodhi dje asamblenë studentore për të bërë një rezyme të vitit që po lëmë pas dhe për të përcaktuar objektivat për 2017-2018. Me emocion, por dhe me dëshirën e madhe që studentët e “Luarasi” në një të ardhme të jenë ata që do […]

Kreu i “Startup Live”, leksion te “Luarasi”

  Një ide inovatore mund të vlejë miliona, por duhet shumë punë që ajo të hidhet në letër dhe të implementohet. Pikërisht për këtë ishte dje në auditorët e Kolegjit Universitar “Luarasi” drejtuesi i “Startup Live”, Georg Kuttner. Mentori i më shumë se 7 mijë të rinjve në botë këshilloi studentët e Fakultetit të Ekonomisë […]

Korrupsioni në prokurime, Malaj: Duhen politika efektive

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 23.05.2017 http://www.panorama.com.al/korrupsioni-ne-prokurime-malaj-duhen-politika-efektive/ Prokurimet publike kryesojnë listën e fushave më të prekura nga korrupsioni, i cili paraqitet si një nga kërcënimet më të mëdha për një qeveri. Këtë e thotë një nga ekspertët kryesorë të ekonomisë, njëherësh rektor i Universitetit “Luarasi”, Prof. Dr. Arben Malaj. I ftuar në një konferencë për […]

Panairi “Work&Study”, Malaj: “Luarasi”, bileta drejt suksesit

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 20.05.2017 Viti i ri akademik 20172018 e gjen Kolegjin Universitar “Luarasi” më të konsoliduar e me plot risi. Nga panairi për edukim e punësim, aty ku është stacionuar prej tri ditësh, rektori i universitetit prof.dr Arben Malaj jep arsyet përse të rinjtë, në prag të zgjedhjes vendimtare për të ardhmen e tyre, duhet t’i besojnë […]

Shmangni gjuhën e urrejtjes ndaj njëri-tjetrit – BalkanWeb.com

  Artikull në  BalkanWeb.com nga  Prof. Dr. Arben MALAJ – 12.05.2017   Mesazhi publik i shkrimtarit Ismail Kadare është një apel publik që meriton mirënjohjen e gjithë shqiptarëve. Fatkeqësisht ndodhemi në një moment kritik ku përbaltosja, guha e urrejtes, shpifjes, agresiviteti partiak dhe banaliteti në parlament, në median e shkruar, vizive dhe rrjetet sociale e ka […]

RADIO TELEVIZIONI SCAN

Intervistë në “Argument” nga Enio Civici   – I ftuar Rektori  KU “Luarasi”, Prof.Dr Arben Malaj. https://www.youtube.com/watch?v=neZfcJmT_os

“Luarasi”, pakt me Këshillin Kombëtar të Kontabilitetit

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 08.05.2017 Një tjetër institucion u shtohet partneriteteve të Kolegjit Universitar “Luarasi”. Bëhet fjalë për Këshillin Kombëtar të Kontabilitetit, i cili ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi të ndërsjellë me Universitetin. Përfitimet janë të shumëfishta për të dyja palët. Konkretisht, stafi akademik dhe studentët e Fakultetit Ekonomik të “Luarasit” kanë një tjetër institucion që i mbështet në […]

“Luarasi”, rektori Malaj leksion me të rinjtë e Vlorës

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 07.05.2017 Kolegji Universitar “Luarasi” mbetet një derë e hapur për të pritur të rinj në kërkim të alternativës më të mirë akademike, por jo rrallë ndodh që universiteti të shkojë tek ata. Rektori prof. dr. Arben Malaj, shoqëruar me disa të rinj të talentuar të “Luarasit”, kanë takuar të rinj të tri shkollave […]

Leksion i hapur te “Luarasi”, si të hapim një biznes social

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 03.05.2017 Orët mësimore në auditorët e Kolegjit Universitar “Luarasi” janë çdo herë e më të larmishme. Seminarit të studentëve të vitit të tretë iu bashkua kësaj jave  themeluesja e një biznesi risi në kryeqytet. Albana Muçaj, ideatore e qendrës multifunksionale “Kallz”, referoi përpara të rinjve të “Luarasit” projektidenë e saj për vënien […]

Znj. Ekonomi: Inovacioni, i lidhur fort me zhvillimin e qëndrueshëm

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, znj Milva Ekonomi mori pjesë sot në konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Inovacioni dhe Zhvillimi i qëndrueshëm” organizuar nga Kolegji Universitar Luarasi.  Shqipëria ende renditet në nivele të ulëta globale përsa i përket klasifikimeve në fushën e inovacionit, ndaj nevojitet që të punohet shumë për të përqafuar gjithë zhvillimet […]

Klinika ligjore e “Luarasi” asistencë falas, ja rasti

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 07.04.2017 Vetëm tre muaj pas përurimit, klinika ligjore te Kolegji Universitar “Luarasi” shënoi rastin e parë të suksesit me përfaqësimin e një të riu në gjykatë. Janë disa studentë, të cilët me ndihmën e pedagogut mbikëqyrës, avokatit Sajmir Vishaj, arritën të ndryshonin masën e sigurisë nga “arrest me burg” në “detyrim paraqitjeje” për […]

Thirrje për pjesemarrje: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare:
Fakulteti i Drejtësisë së KU “Luarasi” 25 Prill 2017

Të nderuar kolegë, pjesë e stafit akademik të KU “Luarasi”, Po ju dergoj këtë thirrje për Konferencën Shkencore Ndërkombetare që Fakulteti i Drejtësisë së KU “Luarasi”, do të organizojë në bashkëpunim me disa partnerë të rendesishëm, aktor dhe faktorë të cilët do të ndajnë mendimin akademik, idetë, opinionet dhe ekspertizën e tyre në fushat respektive. […]

Drejt tregut të punës, ‘Luarasi’ trajnim me studentët

Artikull në GAZETËN PANORAMA – 26.03.2017 Ndryshe nga institucionet e tjera të arsimit të lartë, studentët e Kolegjit Universitar “Luarasi” nuk përballen me tregun e punës vetëm me njohuritë që marrin nga auditorët. Këshillimi i karrierës përgjatë gjithë ciklit edukativ është kthyer në pjesë të pandashme të formimit profesional. Në funksion të këtij qëllimi, në […]

Thirrje për pjesemarrje: Konferenca Shkencore Ndërkombëtare:
“INOVACIONI DHE ZHVILLIMI I QËNDRUESHËM” , 12 prill 2017

Të nderuar miq dhe bashkëpunëtorë, Fakulteti Ekonomik i KU Luarasi organizon Konferencën Shkencore Ndërkombëtare: “INOVACIONI DHE ZHVILLIMI I QËNDRUESHËM” më 12 prill 2017 në ambjentet e KU Luarasi. Konferenca do të trajtojë tematike në fokusin e inovacionit në fushat e ekonomisë, sociologjisë, mjedisit, kulturës dhe politikës duke sjellë së bashku në një diskutim akademik dhe shkencor, […]